Paphiopedilum chamberlainianum

(Sander) Stein 1895
Podrodzina: Cypripedioideae
Podrodzaj: Cochlopetalum
Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Paphiopedilum chamberlainianum

Synonim: Cribb (1987) do 1998 roku uznawał ten gatunek za synonim Paphiopedilum victoria-regina (Sander) M.Wood.  Natomiast Braem (1988) uważał Paphiopedilum chamberlainianum za odrębny gatunek, którego synonimami są Cypripedium chamberlainianum (Sander), Cordula chamberlainianum (Sander) Rolfe, Paphiopedilum victoria-regina (Sander) W. Wood subsp. chamberlainianum (Sander) Wood.  Koopowitz (9/14/01) stwierdził, że "jest to nazwa, która przyjęła się w powszechnym nazewnictwie lecz zwykle odnosi się do roślin należących naprawdę do gatunków P. liemianum lub P. victoria-regina". Jednakże Braem, Baker & Baker (1998) w swoim opracowaniu zachowali Paphiopedilum chamberlainianum jako oddzielny gatunek z podrodzaju Cochlopetalum.  Pomimo trwającej pomiędzy autorytetami w tej dziedzinie dyskusji dotyczącej dokładnego statusu Paphiopedilum chamberlainainum i Paphiopedilum victoria-regina, należy traktować je jako odrębne gatunki, ponieważ po pierwsze występują w środowisku naturalnym na różnych wysokościach n.p.m, a także mają różne liczby chromosomów.

Występowanie:

Sumatra. Występują w centralnej części zachodniej Sumatry na wysokości 800-1600 m n.p.m. Rosną w liściastej ściółce podnóża dżungli oraz na zachodnich stronach skał wapiennych. Korzenie są zagłębione w mchu obrastającym cieki i naturalne zagłębienia, co zapewnia prawie ciągły dostęp do wody.

Klimat:

Skrajne zanotowane temperatury to 27°C i 13°C.
Średnia wilgotność 80% przez cały rok.
Opady deszczu na poziomie 300-500 mm w ciągu całego roku z wyjątkiem marca, gdy opady obniżają się do 152 mm.
Średnia temperatura (dzień/noc) to 23/16°C przez cały rok.
Okres kwitnienia: Przez cały rok, ale najczęściej wiosną i późną jesienią.

Uwagi różne:

W naturze rośliny kwitną w ciągu całego roku. Łodyga kwiatowa może tworzyć kwiaty przez długi czas, ale zwykle jednocześnie rozwija się 1 lub 2 kwiaty. Rzadkie klony mogą rozwijać nawet 5 kwiatów w tym samym czasie. Większość hodowców uważa go za gatunek łatwy w uprawie i chętnie kwitnący. Rośliny mogą rosnąć w różnorodnych warunkach uprawy i w różnych podłożach, nie lubią jednak zimna. Zdarza się ciągłe kwitnienie przez ponad 3 lata na jednej łodydze. Minusem długiego kwitnienia jest niewielka ilość nowych przyrostów.

Uwagi dotyczące hybryd:

Ilość chromosomów wynosi 2n = 32.

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Duża, trwała roślina o rozpiętości liści do 90 cm.

Pseudobulwy/łodyga:

Raczej krótka łodyga jest otoczona zachodzącymi na siebie, złożonymi podłużnie liśćmi.

Liście:

Dorastają do 45 cm długości i 10 cm szerokości. Na każdym przyroście znajduje się od 4 do 6 rozwartych, wąskich, podłużno-eliptycznych liści. Są koloru płowo zielonego z jaśniejszymi plamkami w formie szachownicy, brzegi są pokryte małymi włoskami, a szczyt jest nieco wycięty, wskutek czego powstaje para nierównych zaokrąglonych ząbków. Im niżej, tym liść jest bardziej złożony wpół wzdłuż nerwu środkowego. Zielony spód liścia jest pokryty większą lub mniejszą ilością małych purpurowych plamek.

Kwiatostan:

Długości do 60 cm. Wzniesiony, ciemnobrązowy kwiatostan wyrasta z kąta najmłodszego liścia na szczycie krótkiej łodygi. Łodyga jest wielokwiatowa, ale zwykle jednocześnie rozwija się pojedynczy kwiat, czasem dwa. Kwiaty znajdują się na żółtej, pokrytej frędzelkowatymi włoskami szypułkowatej zalążni długości 4-5 cm, przechodzącej w purpurę u podstawy i na purpurowym ożebrowaniu.

Kwiaty:

Zazwyczaj rozwija się jeden kwiat jednocześnie, ale na kwiatostanie przez dłuższy czas może wytworzyć się do 30 kwiatów. Kwiaty mają wysokość 7,5 cm od wierzchołka płatka grzbietowego do dna workowatej warżki, szerokość mierzona w poprzek rozwartych płatków bocznych wynosi do 8,5 cm. Jajowatego kształtu płatek grzbietowy ma długość 3 cm i szerokość 2,5 cm. Jest zielony lub kremowobiały, purpurowy u podstawy, czasem ma wąskie brązowawe, wzdłużne paski. Boczne płatki zewnętrzne są zrośnięte, tworząc zielonobiały, jajowaty płatek dolny długości do 2,7 cm. Poziomo rozwarte podłużne płatki boczne, które są zwinięte w formie spirali, mają długość do 4 cm i szerokość 0,5 cm.  Są koloru kremowo białego, pokrywają je duże, nieregularnego kształtu purpurowe kropki, a ich brzegi obrastają rzadko rozsiane, długie, sztywne włoski. Głęboka, workowata, rozszerzona na szczycie warżka ma długość do 4 cm. Gęsto nakrapiana purpurowymi plamkami ma białą obwódkę wokół górnego brzegu i kolor od różowego do czerwono-fioletowego. Romboidalnego kształtu tarcza podstawy komory pyłkowej jest zielona z intensywnym ciemnokasztanowatym zabarwieniem.

Tłumaczenie: Agnieszka Kleczkowska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Podobna w ciągu całego roku - średnie temperatury dnia 23-24°C, średnie temperatury nocy 16-17°C, z amplitudą wahań dobowych 7°C. Warunki uprawy od umiarkowanych do ciepłych.

Światło:

15000-23000 luksów. Zaleca się umiarkowanie jasne światło. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. 

Podlewanie:

Opady deszczu są intensywne przez cały rok. Rośliny w uprawie powinny być wilgotne, a pomiędzy kolejnym podlewaniem powinny tylko nieznacznie przesychać, ale nie wolno dopuszczać do tego, aby podłoże było zleżałe lub rozmokłe.

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień lub co dwa tygodnie 1/10-1/4 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Przez cały rok powinno się stosować przemiennie nawóz o wysokiej zawartości azotu z nawozem o zwiększonej ilości fosforu. Pojemniki powinny być regularnie przepłukiwane w celu zapobiegania osadzaniu się soli mineralnych.

Podłoże:

Pojemniki powinny być wypełnione luźnym, przepuszczalnym podłożem, które utrzymuje wilgoć, ale nie nasiąka. Paphiopedilum chamberlainianum dobrze rośnie w różnych podłożach, należy jednak pamiętać o przesadzeniu zanim podłoże rozłoży się i ulegnie zakwaszeniu. Przesadzania dokonuje się zwykle późną zimą lub na początku wiosny.

Wilgotność powietrza:

80-85% przez cały rok.

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. W zimie ilość wody należy nieco zmniejszyć, zwłaszcza jeśli rośliny uprawiane są w warunkach ciemnego, krótkiego dnia, który występuje w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Nie wolno jednak dopuszczać aby zupełnie wyschły. Birk (1983) informuje, że rośliny powinny przejść krótki okres spoczynku w celu zaindukowania kwitnienia.